Usuń ze swojego słownika słowo „problem” i zastąp słowem „wyzwanie”. Albert Camus
Klik Dystans –jak myślicie jaka to odległość?
Przemysław Chmurawa

W Internecie liczy się tylko jedna rzecz – Klik Dystans. Im mniej klików pomiędzy potrzebą użytkownika, a jej zaspokojeniem (przepraszam za to słowo ;-) tym lepiej. Klik Dystans jest miarą wszechrzeczy. 

 

Walka o cyfrową dominację rozgrywa się właśnie na tym polu. Google, Amazon itd., a nawet Facebook są jedynie narzędziem zaspokajania potrzeb, a użytkownik jest bardzo wrażliwy na najmniejsze nawet przeszkody na tej drodze.

 

Oczywiście potrzeby mogą być bardzo różne i nie są to jedynie zakupy. Czy potrzeba jest racjonalna czy nie, urojona czy rzeczywista nie ma tu znaczenia. Jeśli przyjmiemy, że Facebook czy Twitter zaspokajają (między innymi) potrzebę komunikacji w grupach i obserwacji innych, zobaczymy wypadki Trump -> Twitter -> Facebook -> Parler w zupełnie innym świetle.

 

Czy Klik Dystans to po prostu ilość kliknięć? Nie do końca, istotny jest także czas pomiędzy kliknięciami. To czas wyboru - poszukiwania miejsca następnego kliknięcia. Czas ten zależy od jakości interfejsu oraz stopnia jego znajomości przez użytkownika. W początkowej fazie użytkownik musi nauczyć się interfejsu, jest to dodatkowa przeszkoda (a lepiej nie zmuszać użytkownika do zbyt forsownej nauki).

 

Właśnie ta ważna cecha pozwoliła Allegro konkurować z gigantami. Bardzo dobry interfejs użytkownika (lepszy niż np. Aliexpress) oznacza po prostu mniejszy Klik Dystans, a to duża przewaga. Pojęcia UI (User Interface), UX (User Esperancie) oraz CX (Customer Experience) to coś więcej niż moda pod warunkiem, że pamiętamy o Klik Dystansie.

 

Zasada skracania Klik Dystansu działa nie tylko na konkretnej stronie/serwisie tylko w Internecie w ogóle. Kiedy to sobie uświadomimy staje się jasne, dlaczego wyszukiwarka Google odniosła taki sukces. Wyszukiwanie w Google po prostu skraca Klik Dystans.

 

Szukamy czegoś i.. klik – Google przenosi nas bezpośrednio do szukanej treści, ukrytej czasami głęboko w czeluściach jakiejś strony. Zapewne niejednokrotnie łatwiej Wam było znaleźć odpowiedź w wyszukiwarce Google niż w wyszukiwarce strony, na której ta odpowiedź się znajduje… 

 

No właśnie. Wybraliście krótszy Klik Dystans.

 

...

  

 

Na koniec mała ciekawostka: podobno historia pojęcia Klick Distance ma swój początek podczas wojny w Witnamie, gdzie żołnierze australijscy mierząc odległość w marszu  przestawiali regulator gazu karabinu L1A1 co każde 100 metrów. Po pokonaniu 1000 metrów przestawiali regulator w początkowe położenie co wiązało się z charakterystycznym klikiem. https://www.thebalancecareers.com/how-far-is-a-klick-in-the-military-3357005

 

Dlatego - jakby ktoś pytał - jeden Klik to dystans jednego kilometra :-))